Marek Piaček

Hatto / Ultima Thule (2020–2022)

Listy bratra Hattona ctihodnému Gerbertovi (zachováno ve zlomcích)

Premiéra


15. 9. 2022, Agon Orchestra – Egon Bondy 90, Stalin Monument, Praha, interpreti: AGON orchestra, Pavel Šnajdr (con) premiéra
12. 11. 2022, Egon Bondy 90, Moyzesova sieň, Bratislava, interpreti: AGON orchestra, Pavel Šnajdr (con) slovenská premiéra

Obsadenie

v, fl/picc, cl/bcl, cr, tn, elgui, pf, keyb, perc, vn, vla, vc, bgui

Časti

Parts

I. list „Pryč od lidí“
Introdukce „Světlo poznání“
1. scéna „Už nerozumím lidem“
Mezihra „Nic nechci“
2. scéna „Ďábel pěstuje hovadskost“
3. scéna „Po krk v bažině“
II. list „Ultima Thule“
1. scéna „Už není nic“
2. scéna „Vše je živoucí“
3. scéna „Milovat krásu kdekoli“
III. List „Hospoda u saského hraběte“
1. scéna „Volnost, ve které žiju“
2. scéna „Důstojná forma existence“

Poznámky

Notes

Životné príbehy svojich prozaických hrdinov – často reálnych historických postáv – využíval Bondy ako univerzálny kontext pre skúmanie zdanlivej absurdnosti ľudského konania. Z osudov Šamana (paleolit), Kratésa (starovek), Gottschalka, Hatta, Severína, Mníška (stredovek), vyberá Bondy bolestné životné zlyhania v strete s fatálnymi životnými okolnosťami a skúma proces prijatia osobnej zodpovednosti, ktorá je nevyhnutným dôsledkom slobodného konania.

Dôstojnosť a intímnu naliehavosť takéhoto ľudského zápasu snáď najdetailnejšie sprostredkúva práve Hatto. Bondy ponúka primálo priamych indícií, aby sme mohli Hatta stotožniť s konkrétnou historickou postavou (Hattonovci boli dve storočia mocnou šľachtou blízkou Karolovi Veľkému a jeho nasledovníkom, dejiny poznajú niekoľko významných osôb s týmto menom). Bondyho postava Hatta je tak skôr typom, než konkrétnou osobou. Je jedným z mála vzdelaných šľachticov karolínskeho a postkarolínskeho 9. storočia, ktorý žije dobrovoľne ako mních v benediktínskom kláštore uprostred nekonečných ponurých močiarov horného Saska. Hatto hľadá samotu na konci sveta, v severskej Ultima Thule, no oveľa zaujímavejšia je jeho cesta k duchovnej „Ultima Thule“. Detailne ju popisuje sám Hatto v listoch Gerbertovi, priateľovi zo štúdií (postava pripomína legendárneho učenca Gerberta z Aurillacu, ktorý sa stal pápežom Silvestrom II.). Hatto Gerbertovi odhaľuje hĺbku svojho duševného utrpenia a zároveň, ako bolo zvykom počas ich spoločných štúdií, toto utrpenie racionálne analyzuje prostriedkami prísne racionálnej stredovekej univerzitnej diskusie. Riešenia, ku ktorým dospieva sú v podstate esenciou Bondyho životnej filozofie (filozofie nesubstančnej ontológie). Piaček sleduje cesty Hattovho ducha od chaosu a túžby po samote, rodiacu sa rozhodnosť až k duševnému pokoju uprostred ľudskej spoločnosti. Túto skrumáž duševných stavov zrkadlí hudba v celkom nečakaných kombináciách nálad zdanlivo nekompatibilných s textom. Paradoxy, harmonické i štylistické sú pre Piačekovu tvorbu typické a v Hattovi anticipujú životnú filozofiu, ku ktorej Hatto dospieva na konci svojho celoživotného zápasu o poznanie.

Používame súbory cookie! Súbory cookie používame na to, aby sme vám umožnili pohodlné prehliadanie stránky, aby sme analyzovali prevádzky webovej stránky a aby sme neustále zlepšovali jej funkčnosť, výkon a použiteľnosť. Na ich aktiváciu potrebujeme váš súhlas. Ich používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača. Viac informácií.