Premiéra opery Lesť rozmyslu v Žiline

Premiéra opery Lesť rozmyslu v Žiline

11. 11. je magický dátum v dejinách novodobej slovenskej opery. Pred dvoma rokmi, 11. 11. 2009, mala premiéru improvizovaná opera Kráľ duchov. Podobný tím – Martin Ondriska, Stano Beňačka a Marek Piaček intenzívne pracuje na novej opere Lesť rozmyslu, ktorá bude mať premiéru presne 11. 11. 2011 o 20:00 na Stanici Žilina-Záriečie v rámci festivalu Memory Kontrol.

Dramaturgia: Fedor Blaščák
Réžia: Martin Ondriska
Hudba: Marek Piaček, Stanislav Beňačka
Účinkujú: Mio-Mio: Marek Piaček, Stanislav Beňačka, Martin Ondriska
Produkcia: Stanica Žilina-Záriečie s podporou Ministerstva kultúry SR

Vstupné 5/3 EUR, rezervácie na +421 41 562 35 64, rezervacie@stanica.sk

Mio-Mio: Lesť rozmyslu

Mio-Mio: Lesť rozmyslu

Lesť rozmyslu
Lesť rozmyslu je komornou instantnou operou, ktorá sa zaoberá procesom rozdeľovania Československa v roku 1992. Beňačka a Piaček už v roku 2000 pracovali na opere Posledný let o živote a diele M. R. Štefánika. Téma spolužitia Čechov a Slovákov im je teda aj umelecky blízka. Na podnet Fedora Blaščáka a Marka Adamova sa pustili do skúmania terénu nedávnej histórie. Inšpirovaní operami Nixon in China, či Death of Clinghoffer Johna Adamsa sa zaoberajú dejinnými udalosťami, ktoré ovplyvnili aj ich osobné životné osudy. S pomocou Martina Ondrisku (pracovali s ním už na operách Kráľ duchov, Malevich-Malevich a i.) vzniká libreto a celková koncepcia opery. Podobne ako v opere Zbojníci aj v najnovšej opere sa opäť zjaví postava francúzskeho generála M.R.Š. Technológiu použitú v opere Lesť rozmyslu si Mio-Mio naživo vyskúšali pri realizácii Urban Oratoria v Košiciach. Ide o štvorkanálový setup, ovládaný z javiska s použitím vždy dvoch kusov zariadení – onstage mix, Mio DigiWalker P560, iPad, netbook Asus EEE, bezdrôtový mikrofón a prijímač. Súčasťou je aj projekcia, v rámci niektorých obrazov uvidia diváci aj pár videozáznamov. Pre úplnosť spomeňme ďalších členov tvorivého tímu: Plačky nahrali členky zboru Voci Festose Jarmila Pufflerová a Eva Gregorová (obe tiež účinkujú v opere Posledný let). Pri českom stole zo záznamu počuť hlasy Ladislava Čumby, Dragana Pasovského a Petra Přerovského. S prekladom niektorých textov do češtiny pomáhala Dana Selingerová. Pri tvorbe libreta boli použité citáty z tvorby viacerých umelcov (Boris Filan, Rudolf Skukálek, Richard Wagner, Zdeněk Borovec a i.)

Mio-Mio: Lesť rozmyslu

Mio-Mio: Lesť rozmyslu

Mio-Mio
Stano Beňačka a Marek Piaček spolupracujú od roku 2008 v elektronicko-improvizačnom súbore Mio-Mio. Pri svojej tvorbe využívajú špeciálny softvér Clanger Theremin, ktorý beží na OS Windows Mobile 6. Zvuk vytvárajú pomocou malých GPS hardverových zariadení Mio DigiWalker P560. Pre ich vystúpenia sú charakteristické glisandá podobné reálnemu tereminu. V roku 2011 rozšírili svoj technologický park o iPady (softvéry NanoSynth, Sunrizer, SunVox, MadPad HD, Sylo Synthetizer, Theremin, DJ SoundBox, iMachine, Alchemy, SoundPrizm Pro, FourierTouch a iné). Stano Beňačka a Marek Piaček využívajú pri predstavení skúsenosti s improvizáciou a účinkovaním v rôznych zoskupeniach (dona@u.com, Vapori del Cuore, Voice Over Noise, Gourounaki, Požoň sentimentál, Slovenský filharmonický zbor a. i.). Obaja hudobníci pracujú spolu už od roku 1999 na rôznych projektoch (symfónia Nuntium Magnum, opera Posledný let, hudobno-tanečné predstavenie Zlet, séria improvizovaných predstavení s názvom Sonáta, komorné opery Zbojníci aMalevich-Malevich, improvizovaná opera Kráľ duchov, oratórium Urban Oratorio, …). Ako Mio-Mio účinkovali na festivaloch Multiplace, Anasoft Litera, Akademický Prešov, European Chamber Opera festival Praha, New-New Brno, Melos-Étos Bratislava, KioSK Žilina, Košická biela noc a i. Ich hudba vyšla na CD sampleri Kraa (AtraktArt) a na vinyle v projekte Vinylized Vol. 2 (4mg Records). Spolupracujú aj s režisérom Petrom Važanom. Obaja pracujú aj na video záznamoch koncertov Slovenskej filharmónie na on-demand stránke stream.filharmonia.sk.

 

Mio-Mio: Lesť rozmyslu

Mio-Mio: Lesť rozmyslu

Lesť rozmyslu – krátky obsah jednotlivých obrazov:

Mio-Mio: Lesť rozmyslu
instantná opera v troch dejstvách

I. dejstvo „Definovanie pozícií“

1. obraz „Filozofické entrée“
Absolútny duch sa prejavuje.

2. obraz „Fotografovanie pre novinárov I.“
Stretnutie.

3. obraz „Definovanie pozícií“
Protagonisti sa oboznamujú so spôsobmi spolupráce.

4. obraz „Zpěwy buditelské“
Dva národy sa niekedy cítia ako jeden národ.

5. obraz „Spílání Slowákům I.“
Neistá skupinka jednotlivcov sa vymedzuje voči celku.

6. obraz „Prwá krw“
Protagonisti premýšľajú o najvhodnejšej forme štátneho usporiadania pre ich národ.

II.  dejstvo „Tulipán a narcis“

1. obraz „Nočná mora“
Mocnosti dávajú o sebe vedieť.

2. obraz „Tulipán a narcis“
Cesta vedúca k zániku utrpenia.

3. obraz „Suché oči“
Dva národy sa vzďaľujú v neporozumení.

4 obraz „Spílaní Slowákům II.“
Neistá skupinka jednotlivcov sa vymedzuje voči celku.

5. obraz „O čem sní opičák“
Sen o rezignácii.

III. dejstvo „Absolútny duch“

1. obraz „Absolútny duch“
Mocnosti dávajú o sebe opäť vedieť.

2. obraz „Plačky“
Nárek dvoch národov.

3. obraz „Fotografovanie pre novinárov II.“
Rozlúčka.

4. obraz „Predstav si/Představ si“
Nádej pod novou vlajkou.

5. obraz „Alternatívny koniec“
Lesť rozmyslu.