New New!: Rozhovor s Mio-Mio.

Toto je rozhovor pred vystúpením súboru Mio-Mio na festivale New-New 2008 v Brne. Rozhovor viedla Zuzana Friday Přikrylová. Zvláštne na evente bolo, že som mal premiéru skladby Symfonie všech Midi lidí v rámci Bratislavských hudobných slávností. Hneď po uvedení nás Stanov synovec aka Theofil Amadeus Bohunický bral autom do Brna, kde sme odprezentovali noisový set. Dve premiéry za jeden deň. Bolo to milé. (-mp-)

 

New New!: Rozhovor s Mio-Mio!

Mio-Mio je skutečné zjevení na poli slovenské alternativní scény. Marek Piaček a Stanislav Beňačka, orientující se v branži klasické hudby, vzali do ruky své kapesních počítače Mio DigiWalker P560, ve kterých je speciální freeware zvaný Clanger Theremin.

Ovládáním těchto GPSek tedy produkují hudbu, „Woofer (basový reproduktor)“ obstarává zvukové rozmezí 20-200 Hz a „Tweeter (výškový reproduktor)“  201-20000 Hz. Jak už název freewaru napovídá, vyluzované zvuky jsou charakteristické glissandem – klouzáním tónů, specifickým pro thereminovox neboli teremin – bezdotykový nástroj vynalezený Lvem Tereminem již v roce 1922.

Oba dva se profesně pohybujete na poli klasické hudby. Jak jste se dali dohromady? A jak vznikl nápad založit projekt tak odlišný od klasiky a opery?
Woofer: Naša spolupráca začala asi pred ôsmimi rokmi, kedy som Markovi spieval  v niektorých jeho skladbách, prvá bola symfónia Nuntium Magnum. Tam začali aj oťukávačky na poli techniky – Marek sa slušne vyzná v hudobnom software a pécečkách ako takých a ja som do r. 1991 pracoval ako profesionálny zvukár v Opuse, takže naše vedomosti sa slušne dopĺňali. Čo sa týka druhej otázky, nerozlišujem hudbu podla žánru ale podľa toho, či ma baví alebo nebaví robiť ten projekt, ktorý práve robím. Marek doniesol GPS-ku s Clanger Thereminom a bolo mi jasné, že duo je lepšie ako sólo. Párkrát sme dali spolu kňuky-kňuky a už sa ani nemusíme veľmi dohadovať na skúškach. To je na tom to super, že sa nejako podvedome dopĺňame. Tento projekt je mi tiež sympatický z hľadiska prepravných nárokov na hudobne nástroje…
Tweeter: Nuž so Stanom sme za tie roky okrem symfónie robili spolu operu o Štefánikovi, hudobno-tanečné predstavenie Zlet a Stano účinkoval aj v niektorých improvizačných hudobno-tanečných predstaveniach v rámci projektu Gourounaki. Tam vznikli nápady, ako improvizovať viac aj v iných projektoch a začať zapájať do hry aj elektroniku. Začali sme pripravovať projekt Erlkoenig ako duo Liedvoice, a keď sme získali tie PDA Mio a očaril nás freeware Clanger Theremin, tak vzniklo Mio-Mio.

Co na váš projekt říkají kolegové z branže? Jsou hudebně také tak otevření?

W: S týmto si problém nerobím. Niektorí kolegovia už zopár našich spoločných projektov videli a prijali pozitívne. Mnohí ale ani nevedia, že niečo také ako Mio-Mio existuje – akosi som nevidel u nás vo Filharmónii program A4-ky a takisto naopak. Btw. máte vo Fléde vyvesený plán predstavení  Janáčkovho divadla?

T: Väčšinou moji kolegovia z iných branží ako povedzme grafici, redaktori, programátori sa bavia na Mio-Mio viac ako kolegovia – klasickí hudobníci. Tí asi len nechápavo krútia hlavou.

Jaká byla vaše hudební inspirace pro začátek? Je spojení GPSka plus Clanger Theremin jen náhrada za skutečný Theremin, který je dost těžko k sehnání?

W: Ja Clanger Theremin neberiem ako náhradu, pretože podla mňa poskytuje viac možností ako skutočný Theremin. A ta miniatúrnosť je mi viac ako sympatická. Podľa mňa to aj na pódiu vyzerá dosť dobre – pár krabičiek a mixpult.

T: Pracujem s tým čo mi ten-ktorý prístroj alebo nástroj ponúka… keď hrám na flaute tak používam flautové zvuky, ak na Clanger Theremine tak hrám s tým čo sa dá vylúdiť na ňom. Ja mám aj digitálny theremin, ktorý sa dá používať s laptopom a aj ho využívam pri hraní niekedy, ale Clanger Theremin je jednoduchší na setup… V najnovšom projekte Zbojníci sme však už použili nielen Clanger Theremin ale aj rôznojazyčné navigačné pokyny s GPS softwaru.

Pane Piaček, ve stejný den vystoupení na New New! budete mít ještě premiéru symfonie v Bratislavě. Můžete nám přiblížit vaši experimentálně – klasickou skladatelskou tvorbu?

T: Tu by som si pomohol citátom z textu Jaroslava Šťastného: …svůj kompoziční styl nazývá „otevřený realismus“. Je to pojmenování přístupu, který se orientuje na bezprostřední přítomnost, skladatelem akceptovanou bez hodnocení a předsudků. V praxi to znamená, že používá banálních materiálů (pop, televizní znělky, reklamy atd.) a klade je do nezvyklých či naprosto absurdních kontextů. Z tohoto hlediska jsou si všechny hudební žánry a formy rovny a převedeny do nových souvislostí ztrácejí svůj původní význam. Ve svém „otevřeném realismu“ Piaček reaguje na snahy moderního umění o překlenutí mezery mezi uměním a životem, o osvobození ze sterilního prostředí koncertních sálů a galerií. Skladatel živě reaguje na různé formy a postupy masové kultury, která jej obklopuje, vybírá si z ní podněty a ve zcizené podobě ji klade do kontextu „vážné hudby“… (HIS Voice 1/2008, Slovakia on my mind)

Poprvé jste veřejně vystoupili letos na Multiplace. Hráli jste od té doby třeba v Bratislavě? Pokud ano, jak na vás reaguje publikum?

W: Áno, hrali sme na festivale Anasoft litera minulý mesiac, dokonca dvakrát, i keď druhý koncert nie ako Mio-Mio, ale s Musicou falsou et fictou – Marek ako dirigent a ja ako spevák plus Clanger Theremin.

T: Na Akademickom Prešove sme mali začiatkom novembra premiéru komornej darkromantickej opery Zbojníci podľa Schillera, kde bol orchester nahradený Miom a Miom. Sála bola plná a diváci tlieskali a aj reakcie po predstavení boli viac optimistické ako bola základná nálada toho temného diela…

Jak moc při živém hraní improvizujete?

W: Taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaakhle moc!

T: V Zbojníkoch sme mali aj scenár a na koncertoch máme dohodnuté niektoré parametre, povedzme hustotu alebo frekvenčný rozsah jednotlivých úsekov, zbytok však nechávame na úplnú improvizáciu. Počúvame sa.

Budete mít na New New! nějaký vizuální doprovod?

W: My dvaja sme také zjavy, že o inom vizuále sme zatiaľ neuvažovali. Ale ani nevylúčili!

T: Ak sa dá ako vizuálny sprievod chápať náhodná zmena farieb našich tvárí vďaka dvom RGB LED reflektorom, tak áno.

 

Díky moc za vaše odpovědi!
Už se na vás tešíme!
Zuzana Friday Přikrylová

Zdroj: New New!
Publikoval: Gregi